Niedziela Palmowa, Niedziela Męki Pańskiej

1 kwietnia 2023

  Triduum Paschalne

  Wszystkie Msze święte, przez najbliższe dwa tygodnie, a więc przez Wielki Tydzień i przez Oktawę Wielkanocną, będą sprawowane w górnym kościele.

   W tym tygodniu, w czwartek, rozpoczniemy przeżywanie Świętego Triduum Paschalnego. Nie jest Ono przygotowaniem do świętowania zmartwychwstania Pańskiego w Niedzielę Wielkanocną, lecz jest świętowaniem jednego i niepodzielnego misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Z tego powodu zapraszamy wszystkich Parafian do udziału w tych wielkich i najważniejszych misteriach Kościoła począwszy od Wielkiego Czwartku do Niedzieli Zmartwychwstania włącznie.

 

   W Wielki Czwartek, 6 kwietnia, zostanie odprawiona tylko jedna, uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.oo. Po mszy św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do tzw. Ciemnicy, która mieścić się będzie przy chrzcielnicy górnego kościoła; tam do północy trwać będzie adoracja. Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.

 

   W Wielki Piątek, 7 kwietnia, o godz. 6.3o, w Ciemnicy wznowimy adorację Najświętszego Sakramentu, która potrwa do godz. 17.oo. O godz. 7.oo zapraszamy na modlitewne nabożeństwo Jutrzni. O godz. 15.oo w Ciemnicy odbędzie się Godzina „Apelu Golgoty”. Natomiast o godz. 17.oo odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. O godz. 18.oo rozpocznie się Liturgia na cześć Męki Pańskiej. Po jej zakończeniu, Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony procesjonalnie do Grobu Pańskiego, który znajdować się będzie przy figurze św. Michała Archanioła. Potem rozpocznie się adoracja, która potrwa do północy. Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości Wielkiego Piątku, przy Grobie Pańskim odmówimy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, rozpoczynając Nowennę przed uroczystością Miłosierdzia Bożego. O godz. 21.oo odśpiewamy trzy części Gorzkich Żali. W Wielki Piątek obowiązuje ścisły post, tzn. że osoby, które ukończyły 18 lat, a nie przekroczyły 60. roku życia, mogą najeść się do syta tylko raz w ciągu dnia. Nadto wszystkich, którzy ukończyli 14 lat obowiązuje wstrzemięźliwość od potraw mięsnych.

 

   W Wielką Sobotę, 8 kwietnia, o godz. 6.3o przy Grobie Pańskim wznowimy adorację Najświętszego Sakramentu, która potrwa do godz. 20.oo. O godz. 7.oo zapraszamy chętnych na modlitewne nabożeństwo Jutrzni, a o godz. 15.oo na nowennę do Miłosierdzia Bożego. Triduum Paschalne ma swój szczyt w Wigilii Paschalnej, którą rozpoczniemy sprawować o godz. 21.oo. a zakończy ją procesją rezurekcyjną. Nie będzie, procesji rezurekcyjnej w Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.oo.

 

 

   Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

   Świętowanie Niedzieli Wielkanocnej rozpoczniemy mszą św. o godz. 7.3o, dalej o godz. 9.oo, 10.3o, 12.oo, 13.3o, 18.oo i 19.3o.

   W Poniedziałek Wielkanocny, 10 kwietnia, msze św. zostaną odprawione według porządku niedzielnego o godz. 7.3o, 9.oo, 10.3o, 12.oo, 13.3o, 18.oo i 19.3o. Tradycyjnie Poniedziałek Wielkanocny poświęcony będzie Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu; kolekta ze wszystkich Mszy św. przeznaczona będzie na potrzeby uczelni katolickich.

   Nowenna do Miłosierdzia Bożego w Niedziele Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny o godz. 10.15, a w pozostałe dni o godz. 17.15.

 

   Spowiedź przed Wielkanocą

   W tym tygodniu, w poniedziałek, wtorek i środę, spowiedź będzie pół godziny przed każdą mszą św. oraz wieczorem od 17.3o do 19.oo. Spowiedź będzie jeszcze w Wielki Piątek od godz. 16.oo do 17.oo i dalej po ceremoniach do północy.

   W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę nie będzie czynne biuro parafialne.

   Święcenie pokarmów

   Święcenie pokarmów na stół wielkanocny będzie miało miejsce w górnym kościele od godz. 10.oo do 16.oo, co pół godziny. Tradycyjne, będziemy mogli złożyć przy tej okazji datki na stację Drogi Krzyżowej stając się jej fundatorami. Prosimy także wtedy przynieść skarbonki z jałmużną postną.

   Stacje Drogi Krzyżowej

   Po długim oczekiwaniu, w poniedziałek zostaną zawieszone na ścianie naszego kościoła dwie kolejne stacje Drogi Krzyżowej. Jak wiemy, wszystkie stacje Drogi Krzyżowej zostały zaprojektowane specjalnie do naszego kościoła, aby odpowiadały całościowemu wystrojowi wnętrza kościoła. Projektantem i wykonawcą Drogi Krzyżowej jest Pan Kamil Drapikowski – jest to dzieło Jego życia – jak mówi.

   Nasze ofiary

   Dzisiaj przedstawiciele parafii kwestują przed kościołem na kaplicę Najświętszego Sakramentu. Na ten sam cel, będzie także kolekta w uroczystość Zmartwychwstania. Na kwiaty do Grobu Pańskiego możemy jeszcze dzisiaj złożyć ofiarę do skarbonki ustawionej pod chórem.

   Zespół Caritas wystawił w prezbiterium kosz na częściowo zużyte świece w ramach akcji „Droga Światła”. Pozyskana do końca Wielkiego Postu parafina, zostanie wykorzystana w warsztatach terapii zajęciowej i zapłonie nowym światłem. Do tego kosza możemy także składać nasze dary serca dla biednych.

   Nabożeństwa pasyjne

   Przypominamy, że dzisiaj o godz. 17.oo będą Gorzkie Żale, odmówimy dziesiątkę różańca i nastąpi wymiana tajemnic różańcowych. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej odbędzie się we wtorek, a poprowadzi je wspólnota Apostolstwa Modlitwy.

 

   Przypominamy o zaproszeniu Metropolity Gdańskiego na dzisiejszy marsz wdzięczności za świętego Jana Pawła II, który wyruszy z Bazyliki Mariackiej o godz. 15.oo i uda się na Plac Trzech Krzyży.

» Archiwum | Pobierz jako PDF

Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
71 0.028281927108765