Obchodzimy dzisiaj jedną z najważniejszych, chrześcijańskich uroczystości, Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W ludowej tradycji, to dzień Zielonych Świąt. To także dzień narodzin naszego Kościoła.
Jutro, w drugi dzień Zielonych Świąt przypada święto Najświętszej Maryi Panny – Matki Kościoła. Zapraszamy wszystkich do udziału we mszy św. które jutro, w poniedziałek odprawimy o 6.3o, 8.3o, dodatkowa, w dolnym kościele o 10.3o oraz o 18.oo.
Dodajmy, że dzisiaj kończy się liturgiczny okres wielkanocny.
Nabożeństwa majowe
Każdego dnia odprawiamy nabożeństwa majowe ku czci Matki Boskiej po mszy św. o godz. 8.3o i 18.oo.
Bierzmowanie w parafii
W czwartek, 23 maja, młodzież naszej parafii przyjmie sakrament Bierzmowania podczas mszy św. o godz. 18.oo. Sakrament udzieli Metropolita Gdański, Abp Tadeusz Wojda. Na tę uroczystą mszę św. zapraszamy nie tylko rodziny kandydatów do bierzmowania, ale także wszystkich Parafian, wszak wszyscy mamy chrześcijański obowiązek wspierania ich, w tym tak ważnym momencie życia naszą modlitwą. Stańmy na wysokości zadania. Tym bardziej, że w czwartek przypada święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
Biały Tydzień
W tym tygodniu wszystkie msze będą odprawiane w górnym kościele. Dzieci pierwszokomunijne i rodziców zapraszamy codziennie na mszę o godz. 18.oo. Wyjątkiem będzie czwartek. Ze względu na bierzmowanie, dzieci komunijne będą miały swoją mszę w dolnym kościele.
W tym tygodniu dokończymy instalację nowego nagłośnienia dolnego kościoła.
Rocznica Pierwszej Komunii św.
W sobotę, 25 maja, o godz. 10.oo w górnym kościele odbędzie się uroczystość rocznicowa dzieci, które w ubiegłym roku przystąpiły do Pierwszej Komunii św. Spowiedź dla tych dzieci i ich rodziców będzie w piątek od 17.3o.
Święcenia kapłańskie
W najbliższą sobotę, 25 maja, w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, nasz parafianin Michał Siatka otrzyma święcenia kapłańskie. Polecajmy Go w modlitwach Panu Bogu.
Zapowiedzi święceń diakonatu
Grzegorz Zakrzewski, syn Kazimierza, urodzony 22 lipca 1996 r. w Grudziądzu, ma przyjąć w Archikatedrze Gdańskiej święcenia diakonatu.
Jeżeli ktokolwiek wiedziałby o nim coś, co czyniłoby go niegodnym święceń, jest w sumieniu zobowiązany powiadomić o tym tutejszy urząd parafialny lub rektorat Gdańskiego Seminarium Duchownego w Gdańsku-Oliwie. Należy jednak pamiętać, ze złożenie fałszywego zeznania byłoby zniesławieniem kandydata, a nadto pociągałoby za sobą obowiązek naprawienia wyrządzonej szkody.
Wszystkich kandydatów do święceń polecamy w modlitwach dobremu, miłosiernemu i wszechmogącemu Bogu.
Modlitwa uwielbienia
Na nabożeństwo z modlitwą uwielbienia zapraszamy w niedzielę za tydzień, 26 maja (Dzień Matki), po Mszy św. o godz. 19.3o.
Nasze ofiary
Składamy serdeczne podziękowanie za ofiary na kaplicę Najświętszego Sakramentu. Zebraliśmy 23.200 zł. ( 16.700 zł. na kolektę i 6.500 od indywidualnych ofiarodawców w kopertach i wpłat na konto parafii ).
Zgodnie z prośba Metropolity Gdańskiego, dzisiejsza kolekta będzie przekazana na organizację 100-lecia naszej diecezji, a przed kościołem kwestuje Zespół Charytatywny Caritas na rzecz najbiedniejszych.
Nasz parafialny Zespół Charytatywny usilnie prosi, aby nie rozrywać foliowych woreczków z chlebem wyłożonym w kruchcie kościoła, ponieważ pozostawiona reszta chleba usycha i marnieje; prosimy zabierać całe opakowanie.
Dodajmy, że w przyszłą niedzielę, 26 maja, przypada uroczystość Najświętszej Trójcy i Dzień Matki.
Zaproszenie na koncert
Za dziesięć dni we wtorek 28 maja o godzinie 19.00 w górnym kościele odbędzie się niezwykły koncert chóralny w ramach gdańskiego festiwalu ORGANy PLUS. Zaśpiewa dla nas jeden z najlepszych zawodowych chórów w Europie - Chór Polskiego Radia, który przygotował muzykę sakralną kompozytorów angielskich. Na naszych wspaniałych organach towarzyszyć mu będzie znany gdański organista i kompozytor Andrzej Szadejko, którego utwór Missa Brevis również wysłuchamy podczas tego koncertu. Dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na taki wydatek organizatorzy przekazali pulę bezpłatnych wejściówek, po które będzie można się zgłosić po mszach w przyszłą niedzielę. Już teraz jednak zapraszamy serdecznie wszystkich do naszego kościoła i zachęcamy do przyjścia na to niezwykłe wydarzenie, jak również na inne koncerty festiwalu, który rozpocznie się już w najbliższy czwartek w kościele franciszkanów pw. Św. trójcy. Wszelkie informacje o koncertach można znaleźć na stronie organyplus.com
Zmarli: śp. Stanisława Grochowińska, l. 81 z ul. Nałkowskiej, śp. Waldemar Stempelkowski, l.67 z ul. Dobrowolskiego i śp. Zdzisław Trocki, l. 74 z ul. Orańskiej
Pobierz jako PDF